مقدار زمانی که یک DVR میتواند ذخیره سازی کند وابسته به چند متغیر است، که عبارتند از سایز درایو، حالت ضبط، کیفیت ضبط، فریم رِیت، و سایز ذخیره سازی

1| سایز هارد درایو:

وقتی بحث راجع به هارد باشد، باید گفت هارد هر چه بزرگتر باشد فضای ذخیره سازی بیشتری دارد.حجم معمول ذخیره سازی در یک هارد ساده از 500 گیگابایت شروع شده و تا 2 ترابایت ادامه می یابد. DVR ها بسته به انواع متفاوتشان می توانند HDD متعددی را برای کاربری های خاص درخود جای دهند. بعضی دستگاه ها می توانند تا 12 ترابایت حافظه در خود جای دهند.

2| دستور ذخیره سازی:

برای مصارف معمول، تنظیماتی که برای ذخیره سازی درنظر می گیرید می تواند تفاوت عمده ای درمیزان ذخیره سازی به وجود آورد. دو آپشن رایج، یکی حالتی است که ” 24 ساعته” ضبط دائم داشته باشیم و یکی هنگامی که “تشخیص حرکت” داده شد ضبط کند.24 ساعته دقیقا به معنای تصویر برداری 24 ساعته است. در این حالت ضبط تصویرهیچوقت متوقف نمی شود. و این یعنی تمام مدت در حال پرکردن فضای هارد درایو است. حالت “تشخیص حرکت” بهترین آپشن برای محیط های دارای ساعت کاری محدود است. مثلا شرکت هایی که بین ساعات 9 صبح تا 5 بعد از ظهر فعالیت می کنند با این آپشن می توانند مقدار زیادی از فضای هارد خود رادر ساعات تعطیلی شرکت که حرکتی مشاهده نمی شود ذخیره کنند.

3| کیفیت ذخیره سازی:

ممکنن است هوشمنمدانه به نظر نرسد ولی برنامه هایی برای تعیین کیفیت ضبط تصویر وجود دارد برای مواقعی که نیاز به ضبط تصویر با کیفیت نباشد. با این حال ما تصویربرداری با بالاترین کیفیت را در هر موقعیتی تجویز می کنیم. ولی با پایین آوردن کیفیت ضبط تصویر، فضای بیشتری از هارد را برای خود پس انداز می کنیم.

4| فریم ریت (fps):

یک ویدیوی به صورت معمول با تعداد 25 فریم در ثانیه ضبط و پخش می شود، که در این حالت تصویر به صورت Real Time دیده می شود. با این حال حتی تعداد 15 فریم بر ثانیه نیز ایده آل است ولی امکان از دست دادن جزئیاتی که در دستگیری مجرم کمک میکند وجود دارد. با وجود این نکته که ظرفیت ذخیره سازی بسیار حائز اهمیت است ولی همیشه تصویربرداری با 25fps تجویز می شود. تعداد فریم بیشتر مساوی با داده ی بیشتر و در نتیجه مساوی با زمان ذخیره سازی کمتر است.

5| سایز ذخیره سازی:

همانند کیفیت دخیره سازی، سایر ذخیره سازی میزان داده ی ورودی به هارد دیسک را تحت تاثیر قرار می دهد.در اکثر مواقع سایز ذخیره ی تصویر استاندارد رزولوشن 240X352 قرار داده می شود. برای محاسبه ی مدت زمان تصویر برداری یک دستگاه این سایز در فرمولها استفاده می شود. در بیشتر مواقع این رزولوشن سایز معقولی برای دخیره سازی است.